”Galatasaray ‘eyvah’ demez”


”Galatasaray ‘eyvah’ demez”

NTV yorumcusu Rıdvan Dilmen, A Milli Takım’ın İsveç’i 3-2 mağlup ettiği karşılaşmayı değerlendirdi.

GÜVEN DUYMASI ÖNEMLİ

Güncel yaşamamamız lazım. Oyuncularımız genç. 2-0’dan 3-2’ye getirerek kazanmamızın ötesinde çocuklarımızın kendilerine güven duyması önemliydi.

BU MAÇI DA KAYBETSELER…

Bu oyuncular, bu maçı da kaybetselerdi, korkunç bir şekilde demoralize olacaklardı. Resmi maç kazanmakta zorluk çekiyorlardı. Rusya maçından sonra İsveç’e yenilselerdi motivasyonları çok düşecekti.

MİLLİ TAKIM TARAFTARI…

Türkiye çok milli takım taraftarı olmuyor. Bu sonuç, bizleri milli takım taraftarlığına doğru götürebilir. Bu da çok önemli.

ALGI ANLAMINDA ÖNEMLİ

EURO 2024’e ev sahipliği için Almanya ile yarışıyoruz. Bu ayın sonunda belli olacak. Seçimden önce algı anlamında önemli bir galibiyetti.

DOĞRU RİSKLER ALDI

Lucescu için de önemli bir maçtı. Maç kaybedilse çok şey tartışılacaktı. Lucescu ‘Ya hero ya mero’ dedi. Mehmet Topal’ı çıkararak gerekirse 4 golü yiyeyim, maçı çevireyim diyerek tüm riskleri aldı. Bence doğru riskler aldı.

HEP GERİDEN GELDİ

Rusya maçını kaybettik, evet. Ama 2 maçta bir kez öne geçebildik. O da 90. dakikada oldu. Bu çocuklar, teknik direktör hep geriden geldi.

ÇAYLAK OYUNCULARIN…

İlk yarıyı 1-0 geride kapatıyorsunuz. Hadi arkadaşlar toparlanalım derken, ikinci yarının başında bir gol daha yediğiniz zaman çaylak oyuncuların toparlaması çok güçtür. Psikolojik olarak maçın sonunu getiremezsiniz.

DEZAVANTAJDIR AMA…

Yediğimiz ikinci golle attığımız ilk gol arasındaki dakika farkı bizi tekrar maça tutundurdu. İki maçta hep geriden gelmek dezavantajdır ama oyuncularımızın ne kadar yetenekli olduğunu gördük.

ÖNEMLİ BİR TARİHTİR

Bugün, ülkemizin insanlarının tekrar milli takımı sevmesi için önemli bir tarihtir. Geriden gelip ikinci maçı kazanarak oyuncuların tekrar moral motivasyonu sağlanması önemliydi.

SAYGINLIĞIMIZ ARTACAK

Maçtan önce İsveç’in teknik direktörünün basın toplantısını izledim. Bizi güçlü ve saygın bir takım olarak gördüklerini söyledi. Sonuçlar da geldikçe saygınlığımız daha da artacak.

YAVRU BREZİLYA GİBİ

Zamana ihtiyaç var. İki maçta da hücum organizasyonlarında sorun olmadı. Ancak takım savunmasında, fiziki yeterliliğimizde problemimiz var. Hücumda yavru Brezilya gibiyiz ama savunmada çok zorlanıyoruz. Birlikte oynama alışkanlığı edinildiğinde iyi olacaktır.

ÖMER BAYRAM ALTERNATİF OLUR

Galatasaray’ın transferi Ömer Bayram acaba nasıl bir performans gösterecek diye düşünüyorduk. Nagatomo yokken Galatasaray eyvah demeyecek ve milli takımda da Hasan Ali Kaldırım’ın alternatifi olabileceğini gördük.

GELİŞMESİ LAZIM

Taktiksel olarak takımın gelişmesi lazım. Hücum anlamında zaten yaratıcı oyuncularımız var. Hatta 2-0’dan geri gelerek 2-2 iken 5 oyuncuyla hücum yapıyorsak bir sorun olmadığını söyleyebiliriz.

TAM BREZİLYA GOLÜ

Attığımız ikinci gol yavru Brezilya değil, tam Brezilya golüydü. Sabırlı bir şekilde bu çocukların güven duygusu içerisinde devam edilmeli. 80 milyon insanın, milli takım seyircisi değil taraftarı olarak, her statta maçlarımızı oynamalıyız. İnşallah bu maç milat olur.

gundemspor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir